Вільний

Вільний стиль означає, що плавцю дозволяється плисти будь-якими способами, довільно змінюючи їх на дистанції. Раніше як вільний стиль використовувалися: брас, плавання на боці і треджен-стиль. У 1920-х роках усі ці стилі плавання витіснив досконаліший і швидший кроль.

Кроль відомий людству з найдавніших часів. Незважаючи на це, європейські та американські спортсмени довгий час нічого не знали про кролю, віддаючи усі свої переваги іншому стилю плавання – брассу. Наново «познайомитися» з кролем західна цивілізація змогла в 1844 р. на змаганнях у Лондоні, де американські індіанці, які використовували кроль, легко випередили іменитих англійських спортсменів, що плавали брасом. Європейці довгий час не могли подолати забобонів і відмовлялися плавати таким «варварським», на їхню думку, способом. Но вскоре (в 1870-х гг.) англичанин Джон Треджен, путешествовавший по Аргентине, обучился технике кроля у коренного местного населения и через несколько лет представил свой новый стиль на соревнованиях в Британии (правда, Джон перенял у индейцев только движения рук – ногами он по-прежнему работал в горизонтальной плоскости). Затем его технику усовершенствовали братья Дик и Тумс Кэвилл из Австралии (огромное влияние на которых оказал стиль плавания жителей Соломоновых островов). Возникший таким образом так называемый «австралийский кроль» был доработан чуть позже американцем Чарльзом Дэниэлсом, включившим в него ещё и шеститактовые гребки ногами. Таким образом, Дэниэлс создал «американский кроль», от которого и идет развитие современного стиля.

Завершення кожної чверті дистанції має виконуватися за правилами фінішу цього способу плавання. У комбінованій естафеті спортсмени повинні пропливти дистанцію чотирма способами в наступному порядку: на спині, брас, батерфляй, вільний стиль.

Отже, кроль (від англ. crawl - "повзти") - стиль плавання на грудях, при якому плавець робить широкі гребки вздовж тіла поперемінно лівою та правою рукою, одночасно безперервно і поперемінно піднімаючи та опускаючи ноги. Обличчя спортсмена знаходиться у воді, і лише періодично під час одного з гребків плавець повертає голову, щоб зробити вдих.